Novinky
Komparatívna štatistika mesiaca – marec-apríl 2013
21.10.2013, 10:24V tejto štatistike mesiaca si CEDEFOP všíma nárast podielu vysokoškolsky vzdelaných ľudí porovnaním ich podielu v populáciách 55 až 64-ročných a 25 až 34-ročných. Čo táto štatistika hovorí o Slovensku? V oboch vekových kategóriách je podiel vysokoškolsky vzdelaných na Slovensku hlboko pod priemerom EÚ. Menší podiel vysokoškolsky vzdelaných v kategórii 25 až 34-ročných majú len štyri krajiny - Malta, Rumunsko, Rakúsko a Taliansko. Je očividné, že podstatná väčšina krajín EÚ prekročí benčmark EÚ 2020 predpokladajúci 40 % 30 až 34-ročných s vysokoškolským vzdelaním v roku 2020. Už teraz ho plnia alebo majú na dosah spomedzi krajín, ktoré vstúpili do EÚ spolu s nami, Cyprus, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko. Nárast vysokoškolsky vzdelaných na Slovensku v benčmarkovanej kategórii 30 až 34-ročných z 10,6 % v roku 2000 na 23,7 % v roku 2012 je impozantný, avšak z európskeho hľadiska nijak mimoriadny, jeho tempo je pod úrovňou nárastu v EÚ27. Na rozdiel od toho, čo počúvame takmer denne, že Slovensko má priveľa vysokoškolákov, musíme skonštatovať, že tomu tak prinajmenej zo štatistického hľadiska nie je. Problém je v inom, v kvalite vysokoškolského vzdelania, v diskutabilných profiloch bakalárov, ktorí nie sú pripravovaní pre vstup na trh práce, a v nedostatku dopytu po vysokoškolsky vzdelaných absolventoch v slovenskej ekonomike. Naša ekonomika vytvára miesta skôr pre stredoškolsky než vysokoškolsky vzdelané sily. Na druhej strane naše vysoké školy zároveň ponúkajú nedostatok vysokoškolsky vzdelaných absolventov v odvetviach s rastovým potenciálom (najmä v informačných technológiách).
Novinky
Vplyv zelenej transformácie na trh práce v EÚ
Cieľom Európskej zelenej dohody je dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Ak má dôjsť k radikálnej redukcii emisií, musí sa to prejaviť vo výrobných procesoch a tým aj v požiadavkách na „zelené“ vedomosti a zručnosti pracovníkov.
Národné implementačné plány rozvoja OVP
Všetky členské štáty EÚ vypracovali a predložili Európskej komisii svoje národné implementačné plány (NIP) rozvoja OVP. Táto stručná správa Cedefopu ponúka na základe analýzy NIP základný prehľad diania v EÚ, Nórsku a na Islande v období od roku 2020.
Mikroosvedčenia nie sú mikrotéma
Mikroosvedčenia (micro-credentials) sú aktuálne najhorúcejšou témou OVP. Preklad stručnej správy Cedefopu do slovenčiny prináša výbornú vstupnú orientáciu k tejto téme, k následne publikovanému odporúčaniu Rady a odborným štúdiám.
Výsledky prieskumu ďalšieho vzdelávania sa dospelých
Výsledky prieskumu prezentované v stručnej správe Cedefopu z februára 2022 ukazujú, že dospelí si vzdelávanie sa vysoko vážia, pociťujú potrebu získať nové zručnosti, a napriek tomu sa málo vzdelávajú.
Cedefop vydal Európsky index zručností 2022
Týmto indexom Cedefop zmeral výkonnosť 31 systémov na podporu rozvoja zručností. Najúspešnejšou krajinou je Česko, ktoré dosiahlo 70 % ideálneho výkonu a obhájilo 1. miesto, zatiaľ čo Slovensko s 53 % skončilo na 19. mieste.
Novinky zo siete
Kliknutím na nadpis Novinky zo siete sa dostanete do sekcie poskytujúcej spoločný priestor pre novinky z vybraných krajín EÚ, predovšetkým od našich susedov.
Ak Vás zaujímajú informácie aj z iných krajín siete ReferNet, kontakty na všetky partnerské krajiny nájdete tu.