Novinky
Cedefop vydal Európsky index zručností 2022
22.3.2022, 16:18Celkové skóre je vypočítané na základe 15 indikátorov a umožňuje určiť „vzdialenosť od ideálneho výkonu“, ktorým je najvyšší dosiahnutý výkon ktoroukoľvek krajinou za obdobie 7 rokov a ktorému prislúcha 100 bodov. Slovensko teda dosiahlo 53 % ideálneho výkonu a jeho „priestor na zlepšenie“ je na úrovni 47 %.
Okrem tohto celkového skóre ESI prináša porovnanie výkonu v troch pilieroch a celkovo v 15 indikátoroch:
Prvý pilier „Rozvoj zručností“ je tvorený 6 indikátormi, pričom tri sa týkajú vzdelávacieho systému a všeobecného vzdelávania a ďalšie tri kvalifikačného systému a odborného vzdelávania.
Druhý pilier „Aktivácia zručností“ je tvorený 4 indikátormi, pričom dva sa týkajú prechodu do zamestnania a dva účasti (ekonomickej aktivity) na trhu práce.
Tretí pilier „Zosúladenie zručností“ je tvorený 5 indikátormi, pričom dva sa týkajú nevyužívania nadobudnutých zručností (nezamestnanosti) a tri nesúladu vo využívaní nadobudnutých zručností u zamestnaných.
Kým Česko je dlhodobo premiantom EÚ, Slovensko je v podpriemere. Hoci Slovensko investuje intenzívne do rozvoja duálneho vzdelávania, jeho vplyv na ESI nie je vidieť. V Česku systém duálneho vzdelávania v tej podobe ako u nás neexistuje, a napriek tomu má v ESI skvelé výsledky. Podpora priamej spolupráce škôl s podnikmi aj v iných formách ako duáli je zrejme dôležitejšia. Vzhľadom na výraznú kritiku zo strany zamestnávateľov bude asi prekvapujúce, že najlepší výsledok dosahuje Slovensko v treťom pilieri „Zosúladenie zručností“, i keď aj tu zaostáva za Českom. V jednom z 15 indikátorov, v indikátore „Kvalifikačný nesúlad“, sa Slovensko dokonca umiestnilo na druhom mieste (86/100) za Českom (96/100). Je to pozoruhodné aj preto, že kritika kvalifikačného nesúladu je na Slovensku veľmi hlasná.
Podrobná informácia o ESI 2022 vrátane výsledkov v jednotlivých indikátoroch je k dispozícii v angličtine v technickej správe. Výsledky jednotlivých krajín v ESI 2020-2022 sú prehľadne zobrazené na špecializovanej stránke ESI. Porovnanie výkonu Slovenska a Česka v troch pilieroch a celkovo v ESI 2020-2022 je v nasledujúcej tabuľke.
Pozn. Údaje za rok 2020, ktoré sme zverejnili v informácii o ESI 2020 VÝSLEDKY EURÓPSKEHO INDEXU ZRUČNOSTÍ (ESI 2020), nie je možné vzťahovať k hodnotám za rok 2020 zverejnené teraz, keďže Cedefop zmenil metodiku výpočtu hodnôt ESI 2020-2022.
Novinky
Národné implementačné plány rozvoja OVP
Všetky členské štáty EÚ vypracovali a predložili Európskej komisii svoje národné implementačné plány (NIP) rozvoja OVP. Táto stručná správa Cedefopu ponúka na základe analýzy NIP základný prehľad diania v EÚ, Nórsku a na Islande v období od roku 2020.
Mikroosvedčenia nie sú mikrotéma
Mikroosvedčenia (micro-credentials) sú aktuálne najhorúcejšou témou OVP. Preklad stručnej správy Cedefopu do slovenčiny prináša výbornú vstupnú orientáciu k tejto téme, k následne publikovanému odporúčaniu Rady a odborným štúdiám.
Výsledky prieskumu ďalšieho vzdelávania sa dospelých
Výsledky prieskumu prezentované v stručnej správe Cedefopu z februára 2022 ukazujú, že dospelí si vzdelávanie sa vysoko vážia, pociťujú potrebu získať nové zručnosti, a napriek tomu sa málo vzdelávajú.
Cedefop vydal Európsky index zručností 2022
Týmto indexom Cedefop zmeral výkonnosť 31 systémov na podporu rozvoja zručností. Najúspešnejšou krajinou je Česko, ktoré dosiahlo 70 % ideálneho výkonu a obhájilo 1. miesto, zatiaľ čo Slovensko s 53 % skončilo na 19. mieste.
Poradenstvo je kľúčom ku kvalite celoživotného poradenstva
V krátkej správe z decembra 2021 Cedefop odpovedá na otázku, aké zručnosti má mať poradenský pracovník v súčasných meniacich sa podmienkach práce v dôsledku pandémie a zmien na trhu práce a prináša podnety založené na medzinárodných skúsenostiach.
Novinky zo siete
Kliknutím na nadpis Novinky zo siete sa dostanete do sekcie poskytujúcej spoločný priestor pre novinky z vybraných krajín EÚ, predovšetkým od našich susedov.
Ak Vás zaujímajú informácie aj z iných krajín siete ReferNet, kontakty na všetky partnerské krajiny nájdete tu.