Novinky
Európsky index zručností (European Skills Index)
29.11.2020, 22:12ESI je kompozitný ukazovateľ, zložený z 15 indikátorov zoskupených do troch pilierov a šiestich subpilierov, pričom každý indikátor meria odlišný aspekt vzdelávacích a kvalifikačných systémov členov EÚ, Islandu, Nórska a Švajčiarska. Pri každom z 15 indikátorov sa porovnáva skóre krajiny s „ideálom“, ktorým je najlepší výkon spomedzi všetkých 31 krajín dosiahnutý počas obdobia siedmich rokov. Pri indikátore zohľadňujúcom výsledky v meraniach OECD PISA v čitateľskej gramotnosti, matematike a prírodných vedách sa Slovensko s 27 bodmi umiestnilo na 27. mieste a Česko so 60 bodmi na 18. mieste. Možno tiež povedať, že dosiahlo výkon 27 % oproti ideálu, zatiaľ čo Česko je so 60 % bližšie k ideálu. Pre obidve krajiny je to jeden z najhorších výsledkov. Naopak, skvelé výsledky dosiahli obe krajiny v porovnaní s inými v indikátore „kvalifikačný nesúlad“. Slovensko sa s 86 % umiestnilo na 2. mieste, Česko s 96 % na 1. mieste. Pri celkovom výsledku v ESI 2020 60 a 77 bodov možno teda povedať, že Slovensko napĺňa ideál na 60 % a Česko na 77 %. Viac o výsledkoch všetkých krajín tu.
Novinky
Národné implementačné plány rozvoja OVP
Všetky členské štáty EÚ vypracovali a predložili Európskej komisii svoje národné implementačné plány (NIP) rozvoja OVP. Táto stručná správa Cedefopu ponúka na základe analýzy NIP základný prehľad diania v EÚ, Nórsku a na Islande v období od roku 2020.
Mikroosvedčenia nie sú mikrotéma
Mikroosvedčenia (micro-credentials) sú aktuálne najhorúcejšou témou OVP. Preklad stručnej správy Cedefopu do slovenčiny prináša výbornú vstupnú orientáciu k tejto téme, k následne publikovanému odporúčaniu Rady a odborným štúdiám.
Výsledky prieskumu ďalšieho vzdelávania sa dospelých
Výsledky prieskumu prezentované v stručnej správe Cedefopu z februára 2022 ukazujú, že dospelí si vzdelávanie sa vysoko vážia, pociťujú potrebu získať nové zručnosti, a napriek tomu sa málo vzdelávajú.
Cedefop vydal Európsky index zručností 2022
Týmto indexom Cedefop zmeral výkonnosť 31 systémov na podporu rozvoja zručností. Najúspešnejšou krajinou je Česko, ktoré dosiahlo 70 % ideálneho výkonu a obhájilo 1. miesto, zatiaľ čo Slovensko s 53 % skončilo na 19. mieste.
Poradenstvo je kľúčom ku kvalite celoživotného poradenstva
V krátkej správe z decembra 2021 Cedefop odpovedá na otázku, aké zručnosti má mať poradenský pracovník v súčasných meniacich sa podmienkach práce v dôsledku pandémie a zmien na trhu práce a prináša podnety založené na medzinárodných skúsenostiach.
Novinky zo siete
Kliknutím na nadpis Novinky zo siete sa dostanete do sekcie poskytujúcej spoločný priestor pre novinky z vybraných krajín EÚ, predovšetkým od našich susedov.
Ak Vás zaujímajú informácie aj z iných krajín siete ReferNet, kontakty na všetky partnerské krajiny nájdete tu.