Novinky
Zlepšiť odborné vzdelávanie a prípravu pre dospelých
12.4.2021, 16:47Zatiaľ čo u nás majú dospelí možnosť vstúpiť do vzdelávania učňovského typu zatiaľ veľmi obmedzenú, v Rakúsku predstavujú dospelí učiaci sa 6 % zo všetkých učiacich sa vo vzdelávaní učňovského typu, v Nemecku je to 12 %, v Dánsku 35 % a vo Fínsku až 85 %. Priemerný vek ľudí nastupujúcich do vzdelávania učňovského typu v Rakúsku je okolo 16 rokov; v Dánsku a vo Fínsku je to viac ako 20 rokov. V Nemecku je viac ako 60 % učiacich sa v prvom ročníku vzdelávania učňovského typu vo veku 19 až 24 rokov a viac ako 10 % je nad 24 rokov. Systém duálneho vzdelávania u nás zatiaľ veľmi úzko zameraný. Vstupujú doň spravidla 15-roční žiaci a náš Zákonník práce a ani školská legislatíva zatiaľ neriešia potreby dospelých, ktorí sú síce zamestnaní, ale potrebujú nadobudnúť nové kvalifikácie a vyhovovalo by im vzdelávanie v pracovnom prostredí. Príklady z Fínska, Dánska, Nemecka, Francúzska, Slovinska, Malty, Portugalska a Írska by mohli poslúžiť ako impulz k zmene aj u nás.
Stručná správa Cedefopu je tu.
Preklad stručnej správy do slovenčiny je tu.
Novinky
Vplyv zelenej transformácie na trh práce v EÚ
Cieľom Európskej zelenej dohody je dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Ak má dôjsť k radikálnej redukcii emisií, musí sa to prejaviť vo výrobných procesoch a tým aj v požiadavkách na „zelené“ vedomosti a zručnosti pracovníkov.
Národné implementačné plány rozvoja OVP
Všetky členské štáty EÚ vypracovali a predložili Európskej komisii svoje národné implementačné plány (NIP) rozvoja OVP. Táto stručná správa Cedefopu ponúka na základe analýzy NIP základný prehľad diania v EÚ, Nórsku a na Islande v období od roku 2020.
Mikroosvedčenia nie sú mikrotéma
Mikroosvedčenia (micro-credentials) sú aktuálne najhorúcejšou témou OVP. Preklad stručnej správy Cedefopu do slovenčiny prináša výbornú vstupnú orientáciu k tejto téme, k následne publikovanému odporúčaniu Rady a odborným štúdiám.
Výsledky prieskumu ďalšieho vzdelávania sa dospelých
Výsledky prieskumu prezentované v stručnej správe Cedefopu z februára 2022 ukazujú, že dospelí si vzdelávanie sa vysoko vážia, pociťujú potrebu získať nové zručnosti, a napriek tomu sa málo vzdelávajú.
Cedefop vydal Európsky index zručností 2022
Týmto indexom Cedefop zmeral výkonnosť 31 systémov na podporu rozvoja zručností. Najúspešnejšou krajinou je Česko, ktoré dosiahlo 70 % ideálneho výkonu a obhájilo 1. miesto, zatiaľ čo Slovensko s 53 % skončilo na 19. mieste.
Novinky zo siete
Kliknutím na nadpis Novinky zo siete sa dostanete do sekcie poskytujúcej spoločný priestor pre novinky z vybraných krajín EÚ, predovšetkým od našich susedov.
Ak Vás zaujímajú informácie aj z iných krajín siete ReferNet, kontakty na všetky partnerské krajiny nájdete tu.