Novinky
Komparatívna štatistika mesiaca – december 2012
10.1.2013, 15:41Decembrová štatistika Cedefopu ukazuje, prečo je na Slovensku dôležité skončiť strednú školu. Až 74 % mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov, ktorí nezískali aspoň výučný list (ISCED 3C), bolo v roku 2011 nezamestnaných. Teda asi len štvrtina mladých ľudí s nízkym vzdelaním sa dokázala zamestnať. Toto je po Bulharsku a Írsku tretí najhorší výsledok spomedzi krajín EÚ. Môžeme sa utešovať tým, že ako vidieť na pravej stupnici a hodnotách vyznačených plným tmavým trojuholníkom (▲), počet mladých ľudí s nízkym vzdelaním je na Slovensku, podobne ako v Česku, Slovinsku a Poľsku, veľmi nízky. Je to len 5 % populácie 18 až 24-ročných, pričom priemer EÚ je 13,5 %. Situácia je však trošku zložitejšia. Tieto údaje sa na Slovensku opierajú o štatistické zisťovanie na vzorke 10250 ubytovaní trvalého charakteru („bytov“) a je možné, že štatistická chyba a prípadné problémy pri výbere „bytov“ do vzorky maskujú vážny problém - disproporčné zastúpenie obyvateľstva rómskej národnosti a rómskeho etnika medzi nízko vzdelanými. Odhady z iných zdrojov naznačujú, že podiel nízko vzdelaných, a teda ťažko zamestnateľných mladých ľudí bez kvalifikácie dosahuje na Slovensku viac než 10 % populácie 18 až 24-ročných. Nech už sú skutočné údaje akékoľvek, Slovensko musí čím skôr vytvoriť ponuku kurzov odborného vzdelávania a prípravy zameraných na výkon profesií menej náročných na úroveň všeobecného vzdelania. Tri roky k výučnému listu sú pre časť mládeže na Slovensku nepochybne pridlhou cestou. Nadobudnutie jednoduchých kvalifikácií vedúcich k zamestnaniu a následne možno i k ďalšiemu štúdiu je alternatívou, po ktorej volajú slovenskí experti už dlhú dobu. Nedávne odporúčania Rady EÚ pre Slovensko snáď pomôžu naštartovať aktivity, ktoré napomôžu riešiť problém, ktorý hrozí prerásť v budúcnosti do vážneho sociálneho konfliktu.
Novinky
Národné implementačné plány rozvoja OVP
Všetky členské štáty EÚ vypracovali a predložili Európskej komisii svoje národné implementačné plány (NIP) rozvoja OVP. Táto stručná správa Cedefopu ponúka na základe analýzy NIP základný prehľad diania v EÚ, Nórsku a na Islande v období od roku 2020.
Mikroosvedčenia nie sú mikrotéma
Mikroosvedčenia (micro-credentials) sú aktuálne najhorúcejšou témou OVP. Preklad stručnej správy Cedefopu do slovenčiny prináša výbornú vstupnú orientáciu k tejto téme, k následne publikovanému odporúčaniu Rady a odborným štúdiám.
Výsledky prieskumu ďalšieho vzdelávania sa dospelých
Výsledky prieskumu prezentované v stručnej správe Cedefopu z februára 2022 ukazujú, že dospelí si vzdelávanie sa vysoko vážia, pociťujú potrebu získať nové zručnosti, a napriek tomu sa málo vzdelávajú.
Cedefop vydal Európsky index zručností 2022
Týmto indexom Cedefop zmeral výkonnosť 31 systémov na podporu rozvoja zručností. Najúspešnejšou krajinou je Česko, ktoré dosiahlo 70 % ideálneho výkonu a obhájilo 1. miesto, zatiaľ čo Slovensko s 53 % skončilo na 19. mieste.
Poradenstvo je kľúčom ku kvalite celoživotného poradenstva
V krátkej správe z decembra 2021 Cedefop odpovedá na otázku, aké zručnosti má mať poradenský pracovník v súčasných meniacich sa podmienkach práce v dôsledku pandémie a zmien na trhu práce a prináša podnety založené na medzinárodných skúsenostiach.
Novinky zo siete
Kliknutím na nadpis Novinky zo siete sa dostanete do sekcie poskytujúcej spoločný priestor pre novinky z vybraných krajín EÚ, predovšetkým od našich susedov.
Ak Vás zaujímajú informácie aj z iných krajín siete ReferNet, kontakty na všetky partnerské krajiny nájdete tu.