Novinky
Komparatívna štatistika mesiaca - september 2011
31.10.2011, 10:21
Slovensko sa v roku 2009 umiestnilo na predpredposlednom mieste medzi krajinami EÚ27 v podiele verejných investícií vynaložených v rámci opatrení aktívnej politiky trhu práce (okrem služieb) do vzdelávania/odbornej prípravy. V porovnaní s priemerným podielom 43% v krajinách EÚ27 bol podiel na Slovensku pod 8% (v roku 2007 to bolo dokonca ešte menej). Najvyšší podiel výdavkov do vzdelávania/odbornej prípravy bol v roku 2009 v Estónsku, Rakúsku a Portugalsku, a to nad 60%. Podrobnosti o štatistike mesiaca Cedefopu, ktorú pripravili špecialisti Cedefopu za roky 2007 a 2009, nájdete tu. Pozreli sme sa na tieto štatistiky bližšie, pričom pri výpočtoch sme vychádzali zo zdrojových dát Eurostatu, ktoré sú k dispozícii v tabuľkách „lmp_expme_sk” a „lmp_expsumm” v časti Public expenditure on labour market policy (LMP) interventions, ktorú nájdete aj s podrobnejším členením jednotlivých incentív tu. Obidve tabuľky teda rozpisujú do podrobnejších položiek agregovaný údaj za Slovensko a priemer krajín EÚ27 z grafu prezentovaného Cedefopom.
Porovnanie štruktúry výdavkov s krajinami EÚ27 naznačuje, že Slovensko dáva porovnateľne menej na vzdelávanie/odbornú prípravu (7,7% oproti 42,6%) a viac na podporu podnikania (44,9% oproti 6,8%).
Z databáz Eurostatu sme pre vás vybrali aj výdavky (v miliónoch EUR) v časových radoch a po položkách za aktívnu (kódy 1-7) aj pasívnu politiku (kódy 8-9) trhu práce na Slovensku.
Porovnanie rokov 2008 a 2009 ukazuje reakcie na krízu - prudký nárast výdavkov v dôsledku poklesu pracovných príležitostí (kódy 8 a 9), nárast výdavkov na udržanie zamestnanosti (kódy 4 a 5). Pochopiteľne, pre čas krízy poklesla priama stimulácia nových pracovných miest (kód 6), menej pochopiteľne sa však len málo využila príležitosť výrazne posilniť vzdelávanie (kód 2). Nepochybne to naznačuje aj pochybnosti o účinnosti vzdelávania a jeho priameho dopadu na zamestnateľnosť. Pri porovnaní s rokom 2004 je veľmi nápadná snaha podporiť podnikanie nezamestnaných (kód 7). Bolo by však potrebné preskúmať dopady tohto opatrenia, ktoré je nepochybne atraktívne pre politikov i obyvateľstvo, avšak jeho skutočná účinnosť nie je známa. Prieskum účinnosti opatrení aj pri iných položkách uvedených v tabuľke by však určite pomohol prispieť k skvalitneniu služieb zamestnanosti ako celku.
Novinky

Zlepšiť odborné vzdelávanie a prípravu pre dospelých
Stručná správa Cedefopu z júna 2020 o vzdelávaní učňovského typu pre dospelých prináša informácie o možnostiach vzdelávania dospelých takouto formou v krajinách EÚ. Vzdelávanie učňovského typu sa poskytuje rozmanitými spôsobmi a čoraz viac sa sprístupňuje aj dospelým.

Odporúčania Európskej komisie na podporu učiacich sa
Decembrová stručná správa Cedefopu upozorňuje na myšlienku individuálnych vzdelávacích účtov, diskutovanej aj u nás, spojených so systémom validácie zručností a certifikácie „malých“ kvalifikácií, ktorý ešte len musíme vybudovať, a s flexibilným a bezplatným poradenstvom.

Európsky index zručností (European Skills Index)
Cedefop porovnal výkonnosť vzdelávacích a kvalifikačných systémov 31 krajín pomocou Európskeho indexu zručností (ESI). Slovensko získalo 60 bodov zo 100 a kleslo zo 16. miesta v roku 2018 na 19. miesto v roku 2020. Česko získalo 77 bodov a obhájilo 1. miesto.

Medzinárodná fotosúťaž #CedefopPhotoAward 2020
Cedefop vyhlásil ďalší ročník fotosúťaže #CedefopPhotoAward, v ktorej môžu preukázať svoj talent žiaci v odbornom vzdelávaní a príprave a dospelí v ďalšom vzdelávaní z Európskej únie, Islandu a Nórska. Tematicky je tento ročník zameraný na rozvoj „zelených“ a digitálnych zručností.

Dotazník Európskej komisie o budúcnosti OVP
Vyjadrite, prosím, v anonymnom dotazníku svoje názory na vývoj spoločnosti, ekonomiky a odborného vzdelávania a prípravy teraz a v budúcnosti. Odpovede sa očakávajú od pedagógov, zamestnávateľov a iných špecialistov z celej EÚ. Po kliknutí uvidíte sprievodný list k dotazníku.
Novinky zo siete
Kliknutím na nadpis Novinky zo siete sa dostanete do sekcie poskytujúcej spoločný priestor pre novinky z vybraných krajín EÚ, predovšetkým od našich susedov.
Ak Vás zaujímajú informácie aj z iných krajín siete ReferNet, kontakty na všetky partnerské krajiny nájdete tu.